Czym jest mapa witryny i jak wpływa na SEO?

 

Z punktu widzenia pozycjonowania niezwykle znaczącym jest, aby dany serwis posiadał mapę strony. Wielu właścicieli nie przykłada jednak do niej zbyt wysokiej uwagi, a tak naprawdę przedstawia ona bardzo skuteczne narzędzie zwiększające wartość witryny internetowej. Zaimplementowana mapa strony może ponadto ułatwić nawigację odwiedzającym. Czym jest więc mapa strony?

 

Mapa strony

Mapa strony służy prawidłowemu wyświetlaniu struktury, sekcji i linków w serwisie. Odpowiednio zaprojektowana ułatwia przemieszczanie się po witrynie i wpływa na poprawę pozycji w rankingach wyszukiwania. Mapa strony internetowe Gdańskj znacząco zwiększa wartość serwisu www. Tworząc mapę strony należy więc brać pod uwagę użytkowników oraz procesy wyszukiwarek.

 

Rodzaje map stron internetowych

Można wyróżnić wiele rodzajów map. Najprostsze spośród nich to właśnie HTML i XML. Mapa HTML ułatwia nawigację na stronie internetowej w Gdańsku i zapewnia szybkie odnalezienie właściwych podstron. Dobrze wykonana mapa strony wpływa także na user experience. Mapa XML jest z kolei przygotowana dla botów (robotów wyszukiwarek). Jest to lista adresów URL oraz podstron, informująca o elementach strony podlegających indeksowaniu oraz określająca hierarchię i systematyczność aktualizacji.

 

Co zyskujemy?

90% ruchu w internecie wywołane jest wprowadzeniem w wyszukaną wcześniej pozycję. Aby zdobyć nowych odbiorców, musimy więc sprawić, aby nasza witryna pojawiała się w rezultatach wyszukiwania. Żeby witryna pojawiła się w wyszukiwarkach niezbędne jest jej zaindeksowanie oraz umiejscowienie w bazie danych. Każda wyszukiwarka posiada swój indywidualny indeks, na bazie którego tworzone są wyniki zapytań. Nieprawidłowe indeksowanie strony powoduje dużo niższą ilość odwiedzin. Aby uniknąć pomijania własnej witryny przez wyszukiwarki należy zadbać o wykonanie mapy XML, dzięki czemu poprawią się wyniki indeksowania. Mapa strony to niezmiernie ważny składnik SEO, niezbędny przy projektowaniu strategii pozycjonowania strony www.